Eventlarge dolk21286464975

«Gatekunst»

Dolk, Pøbel

28.4.2010 - 27.9.2010
Oslo S

“Rom Eiendom AS er glade for å kunne presentere nye og eldre arbeider av DOLK og PØBEL på Oslo S og Trondheim S i tidsrommet mai – september 2010. Arbeidene representerer høydepunkter i begge kunstneres produksjon, og flere av arbeidene er spesiallaget til denne utstillingen.” – sa Signe Horn, Direktør samfunnskontakt og kommunikasjon i Rom Eiendom AS, i forkant av prosjektets visningstid.

Åpning onsdag 28. april kl 16.00 2010 på Trondheim S (bandet Gode Ord Dør Siste åpner utstillingen inne på stasjonen)

Åpning torsdag 29. april kl. 16.00 2010 på Oslo S, hovedinngangen

Gjennom å sette visuelle avtrykk på gaten og husvegger og lignende bidrar denne kunstformen til å rette søkelyset på eierskap til de offentlige rom, retten til å uttrykke seg offentlig, samt en mer kunstorientert diskusjon om hva kunst er, og hvor og hvordan den kan presenteres.

Utstillingen var sammensatt og bestod av motiver trykket og foliert på fasadene, arbeider på boards, samt nye arbeider av PØBEL malt med sjablong på vegg inne på stasjonene i begge byer. Som en del av utstillingen viste vi kortfilmen ”Living Decay” av Davide Fasolo, som dokumenterte prosjekt ”Ghetto Spedalsk” som DOLK og PØBEL samarbeid om i Lofoten i 2008.

På fasaden til

Oslo S

viste to nye verk: ”Ungkaren” av PØBEL og ”Fangemaler” av DOLK, mens Flytogets fasade viste verket ”The song remains the same” av PØBEL som i tillegg hadde fått en vegg inne på stasjonen til sin disposisjon hvor han ville jobbe frem et verk.

I avgangshallen på

Trondheim S 

hadde vi en 11 meter lang vegg til PØBELs disposisjon som han skulle arbeide på i tiden før åpning.

Inngangspartiet til Trondheim S viste følgende verk: ”Hereos”, ”Riot Kid” av Dolk og ”Sound of Music” og ”Pluto” av Pøbel. I tillegg hadde vi plakatplasser på perrongene med verk av begge kunstnerne.

Eventsmall bachelorpobel1286464940
Eventsmall robinhoodpobel1286465034

Videoverk


”Living Decay” av Davide Fasolo, forteller historien om prosjekt Ghetto Spedalsk som DOLK og PØBEL gjennomførte i Lofoten i 2008. Videoen ble vist i gallerirommet på Trondheim S og i avgangshallen og nedgang t-banen inne på Oslo S.

Utstillingen er produsent av Kulturbyrået Mesen

Presseoppslag


Aftenposten 18.05.10
Aftenposten
NRK nyheter 19:29 ut i sendingen 28.04.2010
NRK Trøndelag
P3.no
På Lag
King Size Nu art
Underskog
Rom For Kunst
Rom Eiendom
Kulturbyrået Mesén
Adresseavisa
Adresseavisa reportasje, 30. april 2010
Klassekampen leserinnlegg, 7 mai 2010
Radio Nova intervjuet også kurator Vibeke Christensen/Mesén 28.04.2010 direktesending.

Eventsmall pobel21286464991
Eventsmall prisonpainterdo1286465052
Eventsmall samepolitipobe1286465070
Eventsmall dsc00501286524267
Eventsmall img02861286524417
Eventsmall img03031286777569